Fűtés Lexikon h

Fűtés Lexikon

Ismerkedjen a fűtési szakkifejezésekkel
A fűtéstechnikával kapcsolatos kérdések tisztázásához hívja segítségül fűtési lexikonunkat.

A,Á,  B,  C,Cs,  D,  E,É,  F, G,Gy,  H,  I,Í,J,  K,  L,Ly,  M,  N,Ny,  O,Ó,Ö,Ő,  P, Q,  R,  S,Sz,  T,Ty,  U,Ú,Ü,Ű,  V,   W,X,Y,Z,Zs

Harmatpont

A harmatpont az a hőmérsékleti pont, ahol a vízgőz cseppfolyósodik (kondenzáció).
A fűtőkészülékek égéstermékében található vízgőz hőenergiát tartalmaz, ami a kondenzáció következtében szabadul fel. A gázüzemű kondenzációs készülékekben az égéstermék annyira lehűl, hogy a vízgőz kondenzálódik, és a benne rejlő hő a fűtési rendszer számára felhasználható.

Hatásfok

 

A fűtéstechnikában a hatásfok segítségével írható le, hogy a bevezetett energia hány százaléka marad meg hasznosítható hőként. A hatásfok az energiaveszteség meghatározására szolgál, ami az energiaátadási folyamat (például földgáz elégetése által keletkező hőmennyiség átadása a fűtővíznek) során keletkezik. A hatásfoknak különböző fajtái léteznek. Annak alapján, hogy az energiaveszteség a hőtermelőre vagy a teljes fűtési rendszerre vonatkozik, tüzeléstechnikai, rendszer- vagy szabványos hatásfokot különböztetünk meg.

szabványos hatásfok adja meg egy fűtőkészülék tüzeléstechnikai hatásfokának mértékét. Ennek alapjául az úgynevezett fűtőérték szolgált. Kondenzációs technika esetén ehhez adódik hozzá az égéstermék kondenzációjából kinyerhető plusz hőnyereség.
Így érhető el a szabványos hatásfok 100% feletti nagysága. Hőszivattyúk esetén a hőkihasználást a teljesítmény-jelzőszám mutatja meg. Ezért a hasznos hőleadást a felvett elektromos teljesítmény alapján kell elosztani.

 

Helyiséghőmérséklet szabályozó

 

Helyiséghőmérséklet-szabályozó (szobatermosztát) által állíthatók be az individuális fűtési idők és a személyes kívánt hőmérsékletek. Ezzel a kívánt hőkomfort megbízhatóan szabályozható. A beállított kapcsolási idők vezérlik az égő üzemét, melynek teljesítménye a moduláció által automatikusan illeszkedik a mindenkori hőigényhez.
A Vaillant calorMATIC digitális és a VRT sorozatú szobai hőmérsékletszabályozói egyszerű gombhasználat által lehetővé teszik a kívánt hőmérséklet beállítását gombnyomásra.

 

Helyiséglevegő-függő vagy -független

A helyiséglevegőtől függő készülékek az égéshez szükséges frisslevegőt a felállítási helyiségből veszik, és ebből kifolyólag elegendő levegőutánpótlást is igényelnek.
A helyiséglevegőtől függetlenül működő gázkazánok, mint például a kondenzációs készülékek az égéshez szükséges levegőmennyiséget kívülről szívják, például levegő/égéstermék elevezetés által. Ezzel rugalmas felszerelési lehetőségek adódnak.

Helyiséglevegőtől függő üzem

Helyiséglevegőtől függő üzem esetén a hőtermelő az égéshez szükséges friss levegőt közvetlenül a felállítási helyiségből veszi el. Ehhez minden esetben biztosítani kell, hogy a szükséges légmennyiség a szellőztetőnyílásokon keresztül a helyiségbe beáramolhasson. A levegőutánpótlás a felállítási helyiség külső falán elhelyezett nyíláson (legalább 150 cm2) keresztül történik. Alternatív megoldásként az égéshez szükséges frisslevegő-utánpótlás több, egymással összenyitott helyiségen keresztül történik. Ezen kívül a külső levegő előre megtervezett tömörtelen ablak és ajtóhézagokon, légbevezetőkön keresztül biztosítható. A légtér-összeköttetésben lévő helyiségek belső ajtóit kisebb nyílással vagy szellőzőráccsal kell ellátni.

Hőcserélő

 

Valamely közeg hőjét egy másikra hőcserélő használatával lehet átvinni. A fizika törvényei alapján a hő minden esetben a melegebb közegről a hidegebb felé folyik.
A hőcserélőben is ez a jelenség játszódik le úgy, hogy a közegek (pl. víz, levegő, gázok stb.) nem keverednek egymással. Elsősorban ott alkalmaznak hőcserélőt, ahol fűtésre felhasználható hő képződik, például használati melegvíz-készítésre vagy szoláris hőenergia hasznosításra.

Hőcserélő alkalmazási lehetőségei:

  • az indirekt fűtésű melegvíz-tárolók csőkígyója, ahol az ivóvíz a csőspirálban átáramló fűtővíz következtében melegszik fel,
  • szellőztető rendszerekben használt hőcserélő az elhasznált levegő hőjének visszanyeréséhez,
  • lemezes hőcserélő az átfolyós rendszerű melegvíz-készítésre,
  • hőszivattyúk és klímák visszatérő ágában alkalmazott hőcserélő a hőforrás hőjének vagy a helyiség magasabb hőmérsékletű levegőjének felvételéhez a hűtőközeg számára,
  • talajhő kollektorok, ahol a talajba fektetett csövek vonják el a hőt a talajból és adják át a hőszivattyúnak,

 

Hőforrás

A hőforrás fogalma jelöli azt a közeget, amelyből a hőszivattyús rendszer energiát kap. Általánosságban elmondható, hogy a fűtési rendszer és a melegvíz készítés számára felhasználható energiaigény közel 75%-ban közvetlenül a hőforrásból nyerhető. A Vaillant geoTHERM hőszivattyúi a földkérget, a környezeti levegőt vagy a talajvizet használják hőforrásként. A legtermékenyebb hőforrás a talajvíz és a földkéreg, mivel a mélyebb talajrétegekben közel állandó hőmérséklet uralkodik egész évben. A talajvíz hőjének hasznosítása fúrt kútból történik, így ebből tud a vizes hőszivattyú energiához jutni. A földkéregből származó hő talajkollektorok vagy talajszondák által nyerhető ki, ehhez szintén vizes hőszivattyút alkalmaznak, de másféle típust. A legmagasabb előremenő fűtővíz hőmérséklet a hőforrás hőmérsékletétől, illetve annak energiatartalmától függ, amely a hőszivattyúból kiegészítő fűtés nélkül kinyerhető.

Hőigény

 

A fűtőkazán teljesítményének nagysága új építésű vagy átalakított fűtési rendszerek esetén számítással határozható meg. Ehhez először az épület hőigényét kell kiszámítani. Alapkövetelmény a 2004 októbere óta az új európai DIN EN 12831 szabvány, amely az eddig érvényben lévő DIN 4701 szabványt váltja le. Egy ház hőigénye egyfelől a külső hőmérséklettől és az időjárási tényezőktől (pl. felhősödés, páratartalom, szélerősség és napsugárzás), másrészt a kívánt belső helyiség hőmérséklettől függ. A szabvány szerint a fűtési teljesítményt úgy kell meghatározni, hogy nagyon hideg külső léghőmérséklet esetén is kellemes hőmérséklet uralkodjon a helyiségekben. Az épület nagysága, elhelyezkedése és építési módja együttesen befolyásolják a hőigényt. A számításkor elsősorban a statisztikailag legalacsonyabb külső hőmérsékletet kell felhasználni az épület elhelyezkedése alapján. A hőszükséglet-számítás arra az alapösszefüggésre vonatkozik, hogy adott külső hőmérséklet esetén az épület külső felületein mekkora lesz a hőveszteség. A ház minden lakóhelyiségére külön meg kell határozni a hőveszteséget és összehasonlítani az épület összes hőigényével. Ehhez adódik hozzá még a szellőztetési hőveszteség. A végeredmény az épület összes hőigénye, ezzel a gázkazán névleges teljesítménye meghatározható.

 

Hőrétegződés

A rétegtárolók működésük során a hőrétegződés elvét hasznosítják. A tároló felépítésének következtében belül hőmérsékleti rétegződés keletkezik, így a tároló felső részében gyorsan rendelkezésre áll a hasznos hőmérséklet, melyhez nem szükséges a teljes tároló-űrtartalom felfűtése. A hőrétegződés biztosításával kisebb tároló-űrtartalommal is magas melegvíz-teljesítmény célozható meg. Az auroCOMPACT készülék 150 literes tároló-űrtartalommal rendelkezik, melynek teljesítménye egy 300 literes csőkígyóval ellátott indirekt fűtésű tároló vízhozamával egyezik meg. Azokat a tárolókat, melyek a hőrétegződés elve alapján működnek, gyakran telepítik megújuló energiát használó vagy bivalens fűtési rendszerekben.

Hőszivattyú

A környezet hőenergiája – amely a földkéregben, a környezeti levegőben vagy a talajvízben található meg – hőszivattyúval hasznosítható. A környezet viszonylag alacsony hőmérséklete hozzáadott energia segítségével úgy megemelhető, hogy az már a fűtés számára is felhasználhatóvá válik. A működés módja egy zárt körfolyamaton alapszik. A hőszivattyúban olyan munkaközeg kering, amelynek halmazállapota állandóan a gáz- és a folyadékállapot között változik. Éppen úgy, mint egy hűtőszekrény esetén csak fordítva. A földdel összekötött Vaillant geoTHERM comfort hőszivattyús rendszerek az igényelt energia közel 75%-át a talajhő szondák által a földkéregből úgy nyerik ki, hogy közben nem keletkeznek káros emissziók. Ennek a hőkinyerésnek egy másik formája a sík, földbe fektetett talajhő kollektor, illetve a levegős hőszivattyú.

Hőtermelő

 

Minden fűtőkészülék gyűjtőneve, melyek fűtési és használati melegvíz-készítő rendszerek számára hőt közölnek. Konstrukció, nagyság és felhasználási terület szerint a hőtermelők általánosan állókazán, fali kazán és kombi készülék formában differenciálhatók. Speciális jelölések különböztetnek meg gázüzemű kondenzációs, olajjal működő fűtő-, fali kombi és kompakt kialakítású kazánokat, akár kondenzációs működéssel is. Közös jellegzetességük ezeknek a hőtermelőknek, hogy az energiahordozók elégetése során égéstermék (gáz esetén), illetve füstgáz (olaj esetén) keletkezik, amely normál huzatú kéménybe vagy égéstermék-elvezető rendszerbe vezethető. A felhasznált tüzelőanyag és fűtési teljesítmény, illetve az égési levegő hozzávezetési és az égéstermék elvezetési módja alapján saját kazánház szükséges, de a kazán felszerelés lakótérben is lehetséges. A gáz- és olajüzemű kazánok mellett a fűtőkészülékekhez tartoznak még a szoláris rendszerek és a hőszivattyúk is.

 

Hűtőközeg

A különböző hőszivattyús és klímarendszerekben olyan munkaközeg kering, amely állandó körfolyamatot biztosít a párologtató és a kondenzáló egység között úgy, hogy közben halmazállapotát folyamatosan változtatja (folyékony, illetve gáz halmazállapot). A hűtő – vagy másnéven munkaközeg – energiát vesz fel a párologtatóból, majd a cseppfolyósítóba jutva ismét energiát ad le. Manapság csak környezetkímélő és légkörsemleges hűtőközeg használható, mivel az ózon- és légkörkárosító fluor-klór-szénhidrogén vegyületek (FCKW) már nem alkalmazhatók.

Gépészeti szakbolt és Fürdőszoba szalon csempebolt Budakeszi Budapest Budaörs Pilisvörösvár

%d blogger ezt szereti: